Bize e-mail gönderin
Bizi arayın
  • Türkçe
  • English

Instagram İşletme Profili Nedir?

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip olan Instagram, bireysel kullanıcıların yanı sıra profesyonel kullanıcılara da imkanlar sunmakta. Günümüzde artık Instagram işletme profiline geçmek son zamanlarda yapılması oldukça fayda gösteren şeylerden birisi. Instagram’ da işletme profiline geçerek kendi ürünlerinizi ve markanızı tanıtarak reklam verebilir ve para kazanabilirsiniz. Instagram işletme profili oluşturmada ana hedef, normal profillerden farklı olarak işletme sahiplerinin takipçilerini arttırarak daha hızlı iletişime geçebilmeyi sağlamasıdır.

Satış veya tanıtım amaçlı kurulan hesaplarda önemli bir adım işletme profiline geçmektir. Sosyal medya pazarlamaları için istatistiklerin analiz ve takip edilebilmesi oldukça önem teşkil eder. Böylece markanızın satışlarını ve yaptığınız reklamların gördüğü değeri kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Instagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir?

İşletme profiline sahip olabilmek için öncelikle Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız. Sağ üst tarafta bulunan ‘’Ayarlar’’ kısmına tıkladığınızda göreceğiniz ‘’İşletme Hesabına Geç’’bölümüne tıklamalısınız. Karşınıza çıkacak yeni bir pencerede ve işletme hesabına geçiş yaptığınızda hangi özellikleri kullanabileceğinizi gösteren bir açıklama göreceksiniz. Ekranınızı sola doğru kaydırarak bu açıklamaları okuyabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra yapacağınız en önemli aşama olan hesabınızı işletmenizin Facebook sayfasınabağlamanız. Bunun için öncelikle markanız adına bir Facebook sayfası kurmanız gerekir. Sayfanızı kurarken konum ayarlarınızı yapmanız verimli olacaktır. Mağazanızın açık olduğu çalışma saatlerini, müşterilerin size ulaşabilecekleri iletişim bilgilerinizi ve açık adresiniz gibi bilgileri paylaşmanız da işletmenizin görünür olması için önemlidir.

Çünkü buradaki ana hedeflerimizden bir tanesi sizin ve markanızın ulaşılabilir olmasını sağlamak. Tüm bu işlemler sonrasında Instagram’da işletme profiline geçmiş olacaksınız ve bunun için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Böylelikle markanız adına oluşturduğunuz içerikleri ve ürünleri Facebook ve Instagram üzerinden aynı anda reklamını verebilirsiniz.

Instagram’da İşletme Profiline Geçmek Neden Önemli?

Her geçen gün popülerliği artan Instagram’da kendi e- ticaret firmanız için çeşitli sosyal medya çalışmaları yapmanız gerekecektir. Bu noktada reklamlarınızı oluşturarak, bu reklamların analizlerini yapmanız marka değeriniz için size yol gösterir.

İşletme profiline geçiş yapmamanız halinde reklam oluşturamazsınız. İşletme profili özelliği ile kullanıcılar ister kişisel hesaplarından ister oluşturdukları hesaplardan reklam ve istatistik özelliklerinden faydalanabilir.

Bu özellik ile reklam verebilmenin yanı sıra Instagram gönderileriniz hakkındaki diğer istatistik bilgilerine de sahip oluyorsunuz. Aktiviteleriniz, etkileşimde bulunduğunuz ve iletişime geçtiğiniz hesap ve kullanıcılar da buna dahildir.

Bu avantajlar sayesinde analizlerinizde, müşterilerin hangi günlerde daha fazla profil ziyareti gerçekleştirdiğini öğrenebilir ve bu günlerde yapacağınız paylaşımlara karar verebilirsiniz.

Instagram İşletme Profili Ne İşe Yarar?

Instagram işletme profilleri, sizi oldukça verimli kurumsal bir kimliğe taşır. Müşteriler için de fazlasıyla kolaylık ve fayda sağlar. Profilinizi görüntüleyenlerin sayısını, sizinle iletişime ve etkileşime geçenlerin toplam sayısını ve en çok beğeni alan gönderilerinizi görebilirsiniz.Yaptığınız tüm paylaşımların detaylı analizine ve profil etkileşimlerinize ulaşabilirsiniz.

Instagram işletme profilleri firmalar ve markalar için verimli kurumsal profil sayfaları kurulmasına olanak sağlar.Kurulan bu kurumsal profiller sayesinde müşterileriniz sizlere Instagram üzerinden direkt mesaj gönderebilmekte, internet sitenize kolayca erişebilmekte ve telefon numaranızı arayarak sizlere daha kolay iletişime geçebilmektedir. Hatta paylaşılan ürün fotoğraflarına tıkladıkları taktirde direk alışveriş sayfanıza yönelebilir ve direkt ürününüzü satın alabilir.

Instagram İşletme Hesabı Özellikleri

◾ Etkileşimleri kolayca denetleyebilir ve istatistiklerinize bakabilirsiniz.

◾Marka sahipleriyle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

◾Hedef kitlenizi belirleyip, daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

◾Reklamlar yayınlayıp işinizi tanıtabilirsiniz.

◾Paylaşımlarınızın günlük veya haftalık kaç kullanıcıya ulaştığını görebilirsiniz

◾Adres bilgilerinizi de profilinizde göstererek yol tarifi seçeneğini sunmak, bu özelliklerin avantajlarındandır.

◾Sadece seçtiğiniz gönderiyi beğenen kullanıcıların sayısını görebilirsiniz.

◾Beğenenlerde olduğu gibi yorumları da gönderiye özel gösterilir.

◾Kaydetme özelliği, gönderinizi kaydetmiş olan tekil kullanıcı hesap sayılarını gösterir.

◾Etkileşim özelliği, profilinize ya da gönderilerinize toplan tıklanma sayınızı gösterir.

◾Keşfet özelliği, sizi takip etmeyen hesapların önüne çıkarır ve hesabınıza erişim olanağı verir. Size keşfet özelliği ile ulaşmış olan hesapların sayısını da görebilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabı Farkları Nelerdir?

Kişiler kendi işlerini kurma konusunda Instagram platformundan destek almaktadırlar. Reklam verme konusunda en iyi hizmet ve deneyimi sağlar. Normal kullanıcı hesap türüne göre işletme hesabınızda profil etkileşimlerini de görmeniz mümkündür. Paylaştığınız fotoğraf ve video beğenilerini, yorumlarını ve kaydetme özelliklerini sizlere gösterir.

İşletme hesapları kurumsal nitelikte ve iş yapma odaklıpaylaşımlar için açılırken, normal hesaplarda daha çok eğlenceli vakit geçirme ve sosyal paylaşım amaçlı kullanılan Instagram hesap türleridir. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların hangi paylaşımınızla daha çok ilgilendiğini de görebilirsiniz. Yani, ana hedefiniz işinizi tanıtmak, satış ve gelir sağlamak ise hesabınızı işletme hesabına taşımalısınız. Normal kullanıcı hesap türüne göre işletme hesabınızda profil etkileşimlerini de görmeniz mümkündür.

Kendi Hesabıma Nasıl Geri Dönebilirim?

Facebook hesabınızı bağladınız ve artık Instagram’da bir işletme profiliniz var. Peki tekrardan standart kişisel hesabınıza nasıl geri dönüş yapabilirsiniz? Bunun için yine Instagram üzerinden işletme hesabınıza geçtiğiniz ‘’Ayarlar’’ kısmından bu sefer ‘’Kişisel Hesaba Geç’’ butonuna tıklayarak kolaylıkla mevcut şahsi hesabınıza geri dönüşü sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, kendi hesabınıza geçtiğinizde hesabınız ile ilgili tüm istatistikleri kaybedeceksiniz.