Bize e-mail gönderin
Bizi arayın
  • Türkçe
  • English

Sosyal medya platformlarının milyonlarca kullanıcıya sahip olması, markaları da pazarlama fırsatlarını değerlendirmek için bu alanlara yöneltmiştir. Dijital pazarlama kavramının en önemli ayaklarından biri, sosyal medyada yapılan reklamlar ve tanıtımlardır. Günümüzde Türkiye’deki insanların yüzde 70’inden fazlası internete ulaşabilmektedir. Bu insanların yüzde 50’si ise internet üzerinden alışveriş yapmaktadır. 

İnsanların alışveriş alışkanlıkları son yıllarda kökten değişmeye başlamıştır. İnternet üzerinden alışveriş yapanların yarısından fazlası, sosyal medya tavsiyelerine göre alışverişi şekillendirmektedir. Sosyal medyada insanların güvendikleri kişilerin tavsiyelerini dikkate alarak alışveriş yapmaları, influencer kavramını da ortaya çıkarmıştır.

Influencer Türkçeye ‘etkileyen’ olarak çevrilebilir. Bu influencerlar belirli bir konuda uzman kişilerdir ve dijital pazarlama alanında birçok marka için olmazsa olmaz konumuna gelmiştir. İnsanlara doğrudan ulaşmak ve ulaşılan insanların üzerinde belirli bir etki bırakmak için influencer önemli bir rol oynarlar. İnsanların satın alma davranışlarını etkileyerek satışlarını arttırmak her markanın ulaşmak istediği konumlardan biridir.

Influencer Çeşitleri Nelerdir?

Influencer, etkileşime geçen kişi olarak ifade edilebilir. Halk dilinde ise daha çok ‘takipçisi olan hesaplar’ olarak anlaşılmaktadır. Sosyal medya platformlarında birçok farklı tipte influencer bulunmaktadır. Tüm sosyal medya platformlarında influencer bulunabilir, buna karşın akla ilk genel platform ise Instagram’dır. Instagram’da yer alan influencerlar, takipçi sayılarına göre çeşitlendirilmiştir.

Influencer kavramını fenomen kavramından ayıran en önemli etken, influencerların belirli bir konuda bilgi sahibi olmalarıdır. Örneğin belirli bir sayıda takipçi sayısı olan ve sürekli olarak vegan yemekler yapan, bunları paylaşan, yediği vegan yemekler hakkında yorum yapan kişiler influencer olarak adlandırılmaktadır.

Genel bir sınıflandırma yapıldığı zaman influencer çeşitlerini şu şekilde ayırmak mümkündür;

  • Mega influencer: 1 milyonun üzerinde takipçi sayısı olan hesaplar
  • Makro influencer: 500 bin ila 1 milyon arasında takipçi sayısı olan hesaplar
  • Mid-Tier influencer: 50 bin ila 500 bin arasında takipçi sayısı olan hesaplar
  • Mikro influencer: 10 bin ila 50 bin arasında takipçi sayısına sahip olan hesaplar
  • Nano influencer: Bin ila 10 bin arasında takipçi sayısına sahip olan hesaplar

Nano Influencerların Özellikleri

Her ne kadar takipçi sayısı diğerlerine oranla çok daha düşük görünse de nano influencerlar, dönüşüm oranı açısından en yüksek istatistiklere sahiptirler. Nano influencer hesaplar, Co-Influencer gibi yeni nesil bazı platformlar aracılığıyla kolay bir şekilde para kazanabilmektedir. Bunun yanı sıra markalarda hem en düşük bütçelerle hem de yüksek getirilerle bu influencerlar ile ortaklıklar kurarak pazarlama kampanyalarını yürütebilmektedir.

Nano influencelerın sosyal medya platformlarını kullanmaları açısından birçok farklı özelliklerinden bahsedilebilir. Bu özelliklerin başında ise özgün içerik üretebilme kabiliyeti gelmektedir. Nano influencerlar, takipçilerine yönelik özgün ve orijinal içerikler üreterek onların ilgisini çekebilmektedir. Bir başka özellikleri ise yüksek etki güçleridir. Kısıtlı sayıda takipçiye sahip olmalarına karşın, bu takipçi kitlesini çok daha kolay bir şekilde harekete geçirebilmektedir.

Nano influencerlar açısından olmazsa olmaz diğer özellikler ise doğallık ve samimiyettir.

Nano Influencer ile Çalışmak Size Ne Kazandırır?

Markalar açısından nano influencerlar ile çalışmanın birçok farklı avantajı bulunur. Bu avantajlardan ilki çok daha düşük maliyetlere tanıtım yapabilmeleridir. Bunun yanı sıra bu tanıtımlarda yüksek etkileşim oranları yakalanabilir.

Nano influencelar sayesinde daha özgün ve orijinal içerikler üretilerek potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz. Bu ortaklıkların en önemli avantajlarından biri ise doğrudan hedef kitleye yönelik olmalarıdır. Nano influencerlar ile yapılan ortaklıkların sonunda kampanyanın başarı oranı rahatlıkla test edilebilir düzeydedir. Bu ortaklıklar genellikle yüksek başarı oranlarına sahiptir.

Siz de markanız için nano influencerlar ile iş ortaklığı kurmak ve tanıtımlarınızı doğrudan hedef kitleye başarılı bir şekilde yapmak için bize hemen başvurabilirsiniz. Bu sayede markanız için doğru nano influencerları bularak, satış rakamlarınızı kısa sürede artırabilirsiniz.