Bize e-mail gönderin
Bizi arayın
  • Türkçe
  • English

Hiç şüphe yok ki 2020'deki COVID-19 pandemisinin dünyayı çok farklı şekillerde değiştirdi. İş dünyası açısından, çeşitli sektörlerdeki işverenler, uzaktan çalışmayı uygun bir seçenek olarak kabul etmeye başladılar ve freelance çalışanları işe almanın stratejik faydalarını görmeye başladılar. Bir dizüstü bilgisayara ve sabit bir internet bağlantısına erişimi olması koşuluyla, bugünlerde insanların yaptığı birçok iş uzaktan yapılabilir. Sosyal medya pazarlaması, doğası gereği, bu yeni dinamik çalışma ortamında gerçekten başarılı olabilecek bir alandır.

Kariyerinize şimdi başlayan yeni bir sosyal medya pazarlama uzmanıysanız, kulağa ne kadar garip gelse de, kendinizi bir freelance meslek sahibi yapmak için daha iyi bir zaman olamazdı. Bununla birlikte, serbest çalışmak tamamen uzun öğle yemekleri ve hafta ortası tatilleri değildir; Başarılı bir serbest girişim kurmak istiyorsanız, uğraşmanız gereken birçok pratik konu var. Size bu yolda rehberlik etmesi için, yeni başlayan sosyal medya pazarlamacılığı serbest çalışanları için birkaç temel ipucu:

Her Zaman Bir Sözleşmeniz Olsun

Ayrıntılı bir sözleşme, freelance çalışanlar için önemli bir unsurdur. Aslında, bu herhangi bir iyi işin temelidir. Bir sözleşme, siz ve müşteriniz arasında müzakere edilen ücretleri belirler. Ayrıca, her projenin kapsamını açıklayacak ve parametrelerini, ayrıca son teslim tarihleri ​​ve revizyonların bir programını belirleyecektir. Bir sözleşme ayrıca proje iptalleri ve geri ödemelerle ilgili hükümlerden bahsedecektir. Sabit bir sözleşmeye sahip olmanın önemli bir nedeni, her iki tarafı da süreç boyunca ortaya çıkabilecek yasal sorunlardan koruyabilmesidir. Bir sosyal medya pazarlama sözleşmesi hazırlamak biraz angarya gibi gelebilir, ancak çevrimiçi olarak sunulan çok sayıda kullanımı kolay şablonla gerçekten zorlanmazsınız.

Vergi Durumunuzu Anlayın

Oranlarınızı belirlerken vergi yükümlülüklerinizi hesaba katmanız gerekir. Serbest meslek sahibi olmak, sağlık sigortası ve emeklilik primleri gibi gereksinimleri kendinize sağlamayı düşünmeniz gerekeceğinden işleri oldukça karmaşık hale getirebilir.

Teknolojiyi Avantajınız İçin Kullanın

Teknolojik bir çağda yaşıyoruz ve freelance çalışan olarak kendi yararınıza olan araçları kullanmak size kalmış. Faturalama ve proje yönetimi gibi temel iş işlevlerine yardımcı olabilecek birçok harika uygulama bulunabilir.

Bir Programa Bağlı Kalın

Acemi freelance çalışanlar genellikle iş akışlarını yönetemedikleri için tükenirler. Bu yüzden bir program oluşturmak ve ona bağlı kalmak çok önemlidir. Bu, elbette, çok fazla öz disiplin gerektirecektir, ancak tüm teslim tarihlerinizi başarılı bir şekilde karşılamak ve her müşteriye ödeyeceği kaliteli hizmeti sağlamak için bir programa sahip olmak çok önemlidir. Ayrıca, bir rutin oluşturmanıza ve sağlıklı bir iş/yaşam dengesine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal medya pazarlama alanında freelance çalışan olmak kesinlikle kendi zorluklarıyla birlikte gelir, ancak müşteri seçebilme ve kendi programınızı yönetebilme açısından sunduğu özgürlük çok büyük faydalar sağlar. Bu nedenle, serbest meslek yoluna girmeyi planlıyorsanız, bunu iyice düşünün ve dalmaya başlamadan önce tüm gerçekleri düşünün.